Co znamená když je u názvu rostliny napsáno "Rataj"?

Tyto rostliny pochází od externího dodavatele "Rataj Akvaristika - Ing. Karel Rataj". Jedná se o jednu z největších pěstíren v naši republice s dlouholetou tradicí.

Pro rostliny této pěstírny platí tato pravidla:

Než začnete vybírat rostliny

  1. Fotky rostlin v našem katalogu odpovídají emerzní i submerzní formě rostliny. Prodávané rostliny jsou většinou pěstované nad vodou - lépe snášejí přepravu, nemají na sobě řasu ani parazity a daleko lépe se uchytí ve vašem akváriu. Po zapěstování rostlin v akváriu může dojít ke změně barvy nebo tvaru listů.
  2. Stonkové rostliny jako např. Cabomba, Myriophyllum, Egeria, Limnophila atd. jsou expedovány bez kořenů. Kořeny u těchto rostlin mají minimální vliv na příjem živin, a proto tento způsob expedici rostlinu nijak neznehodnucuje.
  3. Při výběru rostliny se ohlížíme na jejich náročnost. Rostliny jsou v naší nabídce rozděleny na náročně a tzv. nenáročné. Nenáročné se spokojí se středně silným či slabým osvětlením (0,4-0,5 W/l) a mají menší nároky na CO2 a živiny. Náročné rostliny potřebují navíc přidávat CO2 a některé prvky ve formě vhodného hnojiva, navíc mají často vysoké nároky na světlo (až 1 W/l).
  4. Doporučujeme vybrat rostliny tak, aby byly zastoupeny druhy rostoucí v popředí , ve středu  a v zadní části akvária.  Rostliny až na vyjímky nikdy nekupujte samostatně, ale vždy po několika kusech. Tedy se držme zásady méně druhů ve větším počtu. Akvárium tak bude působit přirozeným dojmem.
  5. Pokud máte pocit, že zaslaná rostliny nesplńuje vaše představy týkající se velikosti nebo kvality, je možno ji samozřejmě reklamovat. Reklamace musí být provedena do 24 hod po přijetí formou fotografie a písemného popisu závady.

Manipulace s rostlinami

Rostliny po nákupu vyjmeme z květináčku, opatrně z nich odstraníme čedičovou vatu, opláchneme ve vodě, mírně zkrátíme kořeny a potom sázíme. Pro sázení je ideální pinzeta.